Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale

Parohia Ortodoxă Română "Sfântul Gheorghe"
din Londra, Anglia

Va semnalam o noua aparitie editoriala din domeniul artei muzicale bizantine - un dublu CD cu Slujba Utreniei Sfintilor Brancoveni.

Inline images 1

Atat osteneala asezarii pe neume bizantine a intregii slujbe cat si textul apartin diaconului Constantin-Cornel Coman de la biserica “Sf. Grigorie Palama” din incinta Universitatii “Politehnica” din Bucuresti, un prolific imnograf care continua cu mult sarg munca de asezare in metrica bizantina a cantarilor bisericesti. La inregistrarea acestui dublu CD au participat 34 de psalti ai Grupului “Nectarie Protopsaltul” din Bucuresti condusi de Sabin Preda, parohiei noastre revenindu-i osteneala de a fi initiat si finantat proiectul.

Ideea acestei inregistrari a aparut inca de anul trecut cu ocazia Anului Comemorativ al Sf. Brancoveni, insa timpul pentru o astfel de intreprindere ne-a fost cumva impotriva; la un moment dat, chiar renuntasem la acest proiect, dar am fost incurajati de IPS Parinte Mitropolit Iosif sa continuam. Asa se face ca la 301 de ani de la mucenicia Brancovenilor scoatem - in premiera - acest dublu CD cu Slujba Utreniei.

Dincolo de evlavia pe care o purtam Sf. Mucenici Brancoveni si ravna pentru popularizarea muzicii  bizantine, acest CD se doreste a fi si un instrument de mediatizare a proiectului mult asteptat la Londra: o biserica si un centru romanesc care sa slujeasca nevoilor mereu crescande ale comunitatii  de aici. I-am ales pe Sf. Brancoveni ca ocrotitori in acest demers pentru faptul ca Sf. Constantin Brancoveanu si familia lui au fost ctitori de lacasuri sfinte si iubitori de cultura, fara pereche in istoria neamului nostru!

Cu toate ca astazi asistam la un adevarat reviriment al muzicii bizantine in intreaga Patriarhie Romana, nu stim ce succes va avea demersul nostru. Din cate am constatat, CD-urile si cartile de muzica bizantina sunt mai putin cautate, in ciuda eforturilor pe care le fac tinerii nostri psalti de a populariza acest gen muzical. Cuantific cele afirmate aici: s-a lucrat peste un an de zile la text si asezarea pe note (tehnoredactarea unei partituri psaltice nu este tocmai usoara!). Au urmat apoi peste 10 repetitii – ne putem imagina cat de greu este sa organizezi o singura intalnire cu 35 de persoane, dar 10 repetitii cu 35 de persoane… Sunt insa convins ca Sfintii Brancoveni nu ne vor ramane datori!

CD-urile vor contine o banderola (detasabila) cu apelul pentru ridicarea primei biserici romanesti in Londra. CD-ul poate fi procurat de la pangarul bisericii noastre de pe Fleet Street pentru £10. Mai jos gasiti si o imagine  cu coperta (fata). Imi dau seama ca ceea ce vom aduna  din vanzarea acestor CD-uri este o picatura intr-un ocean, gandindu-ne la costurile astronomice de pe piata imobiliara din Londra. Ramanem insa crediciosi cuvantului lui Hristos potrivit caruia "Ceea ce este cu neputinta la oameni, este cu putinta la Dumnezeu!".

Va multumim.

Sfintilor Brancoveni, rugati-va pentru noi!

Pr Constantin Popescu

 

Adresa bisericii noastre

Adresa: St Dunstan's in the West Church 186, Fleet Street, London, EC4A 2HR

Cele mai apropiate statii de metrou sunt Temple (Circle si District), Chancery Lane (Central line) sau Holborn.

Construim biserica

Parohia noastră reia proiectul de construire a unei biserici şi a unui centru românesc în Londra şi avem nevoie de sprijinul dumneavoastră.

FII CTITOR

Donaţiile se pot face în contul
HSBC Bank
Sort Code: 40-02-44
Numar Cont: 31625500
Cod IBAN:
GB21HBUK40024431625500
Cod Identificare Sucursala:
HBUKGB4140F

 

Click pentru detalii

Ne găsești și pe facebook