Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale

Parohia Ortodoxă Română "Sfântul Gheorghe"
din Londra, Anglia

 

 

 

 

 

Pentru ca ne aflam in Postul Nasterii Domnului, va semnalam aparitia unui stick muzical intitulat "Teologia mantuirii in colindele crestine - simfonie a muzicii universale". Protagonistii inregistrarii sunt membrii Grupului Psaltic “Sf. Mare Mucenic Dimitrie” al Catedralei Mitropolitane din Craiova, condusi de profesorul Victor Sapca, cei care au concertat in toamna anului trecut la Leeds si Londra.

Dincolo de noutatea suportului media (stick-ul USB) si de tinuta grafica usor neobisnuita, psaltii craioveni aduc in fata iubitorilor de muzica bisericeasca de origine bizantina o selectie de colinde atat din arealul romanesc cat si din cel sud-dunarean.

Acest veritabil „colindar” imbina armonios teologia pieselor interpretate cu imaginea iconică a Craciunului, transpusa printr-o frumoasa asezare a mai multor scene, desprinse din mai multe lacasuri de inchinare doljene si gorjene.

Stick-ul muzical poate fi achizitionat de la pangarul bisericii noastre din Holborn in zilele de duminica.

Auditie placuta iubitorilor artei muzicale bizantine!

 

 

 

 

 

Adresa bisericii noastre

Adresa: St Dunstan's in the West Church 186, Fleet Street, London, EC4A 2HR

Cele mai apropiate statii de metrou sunt Temple (Circle si District), Chancery Lane (Central line) sau Holborn.

Construim biserica

Parohia noastră reia proiectul de construire a unei biserici şi a unui centru românesc în Londra şi avem nevoie de sprijinul dumneavoastră.

FII CTITOR

Donaţiile se pot face în contul
HSBC Bank
Sort Code: 40-02-44
Numar Cont: 31625500
Cod IBAN:
GB21HBUK40024431625500
Cod Identificare Sucursala:
HBUKGB4140F

 

Click pentru detalii

Ne găsești și pe facebook